tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 9 listopada 2017
  • 18 listopada 2017

Produkcja Fiata Pandy powróci do tyskiej fabryki?

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce niezwykle popularny model włoskiego potentata branży motoryzacyjnej może znów wyjeżdżać z taśm montażowych tyskiej fabryki.

Pogłoski o powrocie produkcji jednego z najpopularniejszych samochodów Fiata do Tychów pojawiają się od marca tego roku. Podczas genewskiej konferencji Sergio Marchionne, szef koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zapowiedział, że: - Fiat pójdzie gdzie indziej, nie teraz, około 2019-2020 roku. Włoskie media branżowe niemal natychmiast zinterpretowały jego słowa na korzyść tyskiej fabryki.

Przypomnijmy, że przez ponad 10 lat Fiat Panda II był produkowany wyłącznie w Fiat Auto Poland w Tychach. Ostatni egzemplarz zjechał z taśmy 20 grudnia 2012 roku. Łącznie pracownicy tyskiego zakładu wyprodukowali 2.168,491 egzemplarzy pojazdu. Później zarząd Fiata zdecydował, że trzecia generacja tego modelu będzie składana w fabryce znajdującej się w we włoskim Pomigliano d’Arco. Zdaniem wielu ekspertów branży motoryzacyjnej nie było to dobre posunięcie, ale decyzja ta miała pomóc w utrzymaniu rentowności podupadającej włoskiej fabryki i uchronić pracowników przed dużą redukcją zatrudnienia. Od tego czasu tyska fabryka wyspecjalizowała się w montażu cieszącego się wciąż sporym powodzeniem Fiata 500, a także produkowanej dotychczas w Termini Imerese na Sycylii Lancii Ypsilon.

Włoskie media (m.in. „Corriere della Sera”) powróciły kilkanaście dni temu do sprawy relokacji produkcji Pandy. Choć zarząd firmy milczy na ten temat to informatorzy Włochów przekonują, że decyzja o przeniesieniu na powrót montażu do Tychów już zapadła. Prezes koncernu pół roku temu zapewniał, że produkcja Pandy nie będzie w ogóle odbywać się we Włoszech. Wiadomo również, że czwarta generacja modelu ma pojawić się na przełomie 2019 i 2020 roku. Oznacza to, że prototyp samochodu, który z dużym prawdopodobieństwem będzie zjeżdżał z taśm montażowych tyskiej fabryki poznamy już w przyszłym roku.

Czym ma zająć się zakład w południowych Włoszech?

Nowa strategia koncernu przewiduje produkcję nowych modeli Alfa Romeo, które cieszą się rosnącą popularnością. Koncern bardzo dużo zainwestował w fabrykę w Kampanii i zdaniem władz Fiata ma ona przed sobą "perspektywy".

joa / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.