tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 22 stycznia 2018

Trzy nowoczesne, niskopodłogowe trolejbusy przyjadą do Tychów

W poniedziałek, 22 stycznia w siedzibie Tyskich Linii Trolejbusowych podpisano z firmą Solaris Bus & Coach S.A. umowę na dostawę 3 nowoczesnych, niskopodłogowych trolejbusów.

Trzy nowoczesne, niskopodłogowe trolejbusy przyjad
Trzy nowoczesne, niskopodłogowe trolejbusy przyjadą do Tychów


Solaris ma teraz 10 miesięcy na wyprodukowanie i dostarczenie wartych niemal 7 milionów złotych nowych pojazdów, które od początku 2019 roku będą jeździły po tyskich ulicach. Trolejbusy będą wyposażone m.in. w monitoring, dwustrefową klimatyzację (osobną dla kierowcy i przedziału pasażerskiego) oraz pełne oświetlenie wykonane w technologii LED.

- Nowe pojazdy będą wyposażone w baterie trakcyjne umożliwiające przejazd odcinka ok. 20 kilometrów jezdnią pozbawioną trakcji. Co więcej, podczas hamowania trolejbusu, będzie odzyskiwana energia, która posłuży do ładowania baterii - mówi Marcin Rogala, prezes TLT w Tychach.

Nowe trolejbusy będą przeznaczone do obsługi dwóch linii, nowej G i zmodyfikowanej E. - Obie linie będą przebiegać m. in. ulicą Sikorskiego, na której nie ma trakcji elektrycznej. Obecny tabor trolejbusowy nie pozwala na obsługę komunikacyjną tej części miasta - dodaje prezes Rogala.

Nowa Linia G będzie zatrzymywała się na przystankach: Tychy Sikorskiego wiadukt, Osiedle Z, Paprocany, Osiedle W, Osiedle U, Osiedle L, Osiedle R, Stoczniowców, Harcerska, Hotelowiec, Stadion, Pływalnia, Elfów, Gen. G. Roweckiego, Rondo Cassino, Śródmieście, Osiedle O, Osiedle T, Paprocany, Osiedle Z, Sikorskiego Wiadukt. Z kolei linia E po modyfikacji odsłuży przystanki: Tychy Sikorskiego Wiadukt, Osiedle Z, Paprocany, Osiedle T, Osiedle O, Śródmieście, Rondo Cassino, Gen. G. Roweckiego, Elfów, Pływalnia, Stadion, Bielska, Begonii, Harcerska, Stoczniowców, Osiedle R, Osiedle L, Cztery pory Roku, Osiedle W, Paprocany, Osiedle Z, Sikorskiego Wiadukt.

Solaris, co podkreślał podpisujący umowę Andrzej Sienkiewicz - dyrektor Solaris Bus & Coach S.A , nie tylko dostarczy do Tychów trolejbusy, ale również zapewni gwarancję na pojazdy na 49 miesięcy. Po podpisaniu umowy firma Solaris ma 10 miesięcy na wyprodukowanie i dostarczenie nowych trolejbusów. Biorąc pod uwagę konieczne doposażenie pojazdów oraz ich rejestrację - nowe trolejbusy powinny pojawić się na tyskich ulicach na początku 2019 roku.

Wartość umowy to 6.881.850 zł (5.595.000 zł netto) i jest w części (75%) sfinansowana ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zakup trolejbusów jest częścią wartego ponad 160 milionów złotych projektu, w ramach którego zostanie zakupionych oprócz trolejbusów m.in. ponad pięćdziesiąt nowoczesnych autobusów, mikrobusy, elektrobusy, pojazdy serwisowe do obsługi taboru autobusowego, pojazd pogotowia technicznego. Gruntowną przebudowę przejdzie także zaplecze techniczne zajezdni autobusowej PKM - prace mają się rozpocząć w połowie tego roku.

Obecnie średnia wieku trolejbusów w mieście to ponad 5 lat. W sumie po tyskich ulicach jeździ ich 21.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.