tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 5 października 2018
  • 8 października 2018

Dzieci stworzyły mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik

„Mazaika - śladami tyskiego street artu" to projekt, który otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w konkursie Operator Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Celem konkursu jest wdrożenie wybranych pomysłów edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży w regionie. 6 października w ramach projektu powstał mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik.

Dzieci stworzyły mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik - 6.10.2018 · fot.


W projekcie uczestniczą uczniowie i nauczycielki z trzech tyskich szkół podstawowych: 10, 22, 35. Pod koniec wakacji odbyły się trzy spacery szlakiem tyskich mozaik, każdej grupie przypadła inna jego część. W trakcie spacerów uczestnicy rozmawiali o wyjątkowej historii miasta, niezwykłych budynkach na szlaku, rozwiązaniach urbanistycznych zastosowanych w planowaniu miasta oraz o samych dziełach sztuki i ich twórcach.

- Podjęliśmy także próbę przywrócenia blasku dwóm z tyskich mozaik - fragmentu pracy znajdującej się na murze częściowo okalającym Szkołę Podstawową nr 18 oraz pracy będącej ozdobą zewnętrznej elewacji filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Co niezwykle wartościowe w wypadku tych prób, to że udało nam się w istocie przynajmniej w pewnej części odsłonić piękno tych dwu mozaik, dzieci mogły ocenić skuteczność starań po ciemnym kolorze gąbek i zupełnie nieprzejrzystej wodzie - mówi Anna Kura z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Miejskiego w Tychach.

Kolejnym z wydarzeń projektu było spotkanie w pracowni Doodle w celu przeprowadzenia warsztatów zdobienia toreb oraz zaprojektowania muralu, bazując na stylistyce mozaik istniejących w przestrzeni miasta i uwzględniając wiedzę dzieci o Tychach.

„Mazaika - śladami tyskiego street artu" · fot.


- Podczas kolejnego ze spotkań wybraliśmy się do ostatniego na szlaku miejsca, biura rachunkowego Pensum (które specjalnie dla nas zostało otwarte w sobotę), w którym znajduje się mozaika na co dzień niedostępna przechodniowi, dzieło Franciszka Wyleżucha z 1960 r. Następnie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach pracowaliśmy nad tekstem naszego questu szlakiem tyskich mozaik, nad zagadkami wyprawy odkrywców - relacjonuje Anna Kura.

Następnym punktem były odbywające się w zeszły weekend warsztaty tworzenia mozaiki. - W sobotę spotkaliśmy się ze Społeczną Pracownią Mozaiki z Lublina, by dowiedzieć się jakie są etapy powstawania mozaiki i jakie narzędzia wykorzystuje się w jej tworzeniu. Uczestnicy, pod okiem Pani Pauliny Garbiec z Pracowni, cięli, łamali i szlifowali. Później elementy zostały przytwierdzone do podłoża - informuje Anna Kura.

W niedzielę uczestnicy przybyli do Muzeum z rodzinami i przyjaciółmi, by dokończyć dzieło. Czujnie nadzorowali precyzyjne nałożenie fugi, która ostatecznie spoiła elementy mozaiki. Oczyszczenie powierzchni odsłoniło gotowe dzieło, a ciemna fuga wysyciła barwy elementów. Tak oto w przestrzeni miasta powstała pierwsza współczesna tyska mozaika z prawdziwego zdarzenia i najmłodszy element szlaku. Dzieło - zatytułowane „Miejski ptak” - jest jednocześnie autonomiczne, otwarte na interpretacje, i w dialogu z zastaną sztuką. Wkrótce zawiśnie w holu Muzeum.

6 października w ramach projektu powstał mural nawiązujący do motywów tyskich mozaik.

„Mazaika - śladami tyskiego street artu"
„Mazaika - śladami tyskiego street artu" · fot.


Projekt ma za zadanie umożliwienie dzieciom wypowiedzi oraz „pracy z kulturą", uczestnicy mają szansę poczuć realną możliwość partycypacji w kulturze, stworzyć swój wkład w edukację kulturową, coś, co będzie ich dorobkiem, a jednocześnie będzie dostępne dla ich rówieśników i mieszkańców miasta. Foldery będące efektem projektu oraz publikacja podsumowująca będą udostępnione szkołom i instytucjom kultury jako narzędzie ciekawej formy edukacji kulturowej. W projekcie ważny jest wpływ na rozwój aktywności społecznej, uświadamianie, że w kulturze uczestniczy się tak naprawdę na co dzień, poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość, podkreślenie wspólnej odpowiedzialności za to, jak nasza okolica wygląda, rozwój umiejętności twórczej współpracy.

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA