tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 21 listopada 2019
  • 24 listopada 2019

Pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań komunalnych w CUS

W budynku przy ul. Edukacji 11 znalazły się m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, Filia Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos” i Klub Seniora. Centrum będzie także miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta.

Mieszkania komunalne w Centrum Usług Społeczności
Mieszkania komunalne w Centrum Usług Społecznościowych w Tychach gotowe · fot.


W środę, 20 listopada lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań. CUS zajmuje powierzchnię ponad 600 m2. Znajdują się w nim 3 mieszkania chronione (w tym jedno rotacyjne) dla około 22 osób, 5 mieszkań komunalnych oraz filia Klubu Seniora i Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”.

- W pięciu lokalach komunalnych, trzech 1-pokojowych oraz dwóch 2-pokojowych z aneksem kuchennym, z uwagi na charakter budynku zamieszkają seniorzy w wieku powyżej 60 i 70 roku życia. Wszyscy zostali wyłonieni spośród wnioskodawców, którzy złożyli wnioski o przydział lokalu mieszkalnego. Dziś po raz pierwszy mieli okazję je zobaczyć - mówi Monika Łuczyńska, naczelnik Wydziału Gospodarki Lokalowej UM Tychy.

Klucze do mieszkań nowym lokatorom wręczyli zastępcy prezydenta Tychów: Aneta Moczkowska i Maciej Gramatyka.

Mieszkania chronione wyglądają podobnie. Każde z nich jest przeznaczone dla osób, które otrzymały jednoosobowe pokoje. Znajduje się tam również kuchnia z pokojem dziennym oraz łazienka w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Wyposażenie części wspólnej, czyli kuchni, salonu, łazienek i przedpokój sfinansował MOPS, natomiast pokoje umeblują sami mieszkańcy zgodnie ze swoimi upodobaniami i możliwościami.

- Każdy, kto chciałby zamieszkać w mieszkaniach chronionych lub uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat może skontaktować się z Działem Pomocy Osobom Starszym w MOPS - telefonicznie nr 32 323 22 68 lub na adres e-mail: sekretariat@mops.tychy.pl - mówi Marianna Feith, dyrektor MOPS w Tychach.

Pierwsi lokatorzy do tych mieszkań mają wprowadzić się w styczniu.

- Potrzeba mieszkaniowa jest jedną z podstawowych potrzeb, dlatego staramy się ją realizować poprzez uruchomienie nowych terenów pod budowę mieszkaniową wielorodzinną, budowę nowych mieszkań czy jak w przypadku obiektu przy ulicy Edukacji - adaptację budynków na cele mieszkaniowe. Myślimy zwłaszcza o osobach starszych, bo w starzejącym się społeczeństwie te potrzeby będą coraz większe - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

CUS to nie tylko nowe mieszkania. W obiekcie sporo miejsca zajmą usługi - jak sama nazwa wskazuje: usługi społecznościowe prowadzone przez Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos”. Z oferty będzie mogło skorzystać 30 osób wybranych w przeprowadzonej wcześniej rekrutacji. Uczestnikami projektu będą w pierwszej kolejności osoby z tyskich obszarów rewitalizacji: os. A, H, Ł, N i O oraz Czułów Osada.

- Zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Uczestnicy będą objęci usługami opiekuńczymi, terapią zajęciową, aktywizacją intelektualną i ruchową. Planujemy także zajęcia integracyjne, które zamierzamy prowadzić w formie spotkań, imprez, zabaw z różnymi grupami społecznymi - seniorami, młodzieżą, dziećmi. W ramach pobytu proponujemy wyżywienie całodzienne lub obiad z możliwością wyboru zgodnie z potrzebami - mówi Katarzyna Sawaryn, dyrektor DDPS „Wrzos” w Tychach.

Po południu w budynku będzie działał Klub Seniora dla osób chętnych do udziału w zajęciach aktywizujących. Do Klubu Seniora nie będzie rekrutacji. Na zajęcia mogą przychodzić osoby „z marszu”. Wachlarz zajęć będzie bardzo szeroki, od zajęć związanych z aktywnością ruchową poprzez zajęcia edukacyjne z różnych dziedzin, treningi w zakresie uzyskania konkretnych umiejętności - w tym „trening pamięci”, „trening kulinarny”, warsztaty i kursy dla osób mających ambicje poszerzyć swoje zdolności w interesujących dziedzinach.

W Klubie Seniora będą się odbywały także zajęcia z rękodzieła, rysunku, malarstwa, haftu, pracy w glinie, muzykoterapii czy obsługi komputera. Zaplanowano także bloki tematyczne: żyjmy zdrowo (dieta, gimnastyka ciała i umysłu, kosmetyka), żyjmy bezpiecznie (policja, ratownictwo, prawnik, rzecznik konsumenta, ekologia), poznaję świat (ciekawe kraje, ciekawe zjawiska, ciekawe książki itp.), ciekawi ludzie - ciekawe zawody oraz moje pasje (taniec, fotografia, aktorstwo, itp.).

- Do dyspozycji uczestników jest przygotowane miejsce pod wiatą do urządzania imprez na świeżym powietrzu oraz urządzenie do ćwiczeń. Będzie także możliwość wykorzystania terenu wokół budynku np. do prac ogrodowych - dodaje dyrektor Sawaryn.

Ponadto seniorzy będą mogli skorzystać z porad psychologicznych. CUS zajmie się także aktywizacją społeczną (m.in. poprzez wolontariat międzypokoleniowy).

- Żyjemy w czasach, w których seniorzy czują się często samotni, a zapracowane, zagonione dzieci nie zawsze mają dla nich czas. Dzięki uczestnictwu w zajęciach organizowanych w CUS-ie osoby starsze będą miały możliwość nawiązania nowych kontaktów, pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, a dodatkowo dzięki bardzo atrakcyjnej ofercie możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Całkowity koszt inwestycji, realizowanej przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach wyniósł 7 milionów złotych. Budowa Centrum Usług Społecznościowych została w części (85% kosztów kwalifikowanych - ok. 3,5 mln zł) sfinansowana ze środków pozyskanych w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wsparcia z Funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, tj. ok. 430 tys. zł oraz środków pochodzących z budżetu gminy - ok. 3,1 mln zł.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA